اینکه پوهنځي ژورنالیزم و روابط عمومی در سال ۱۳۹۱ هـ ش یا در اول ۲۰۱۲م از طرف وزارت تحصیلات عالی در پوهنتون کندهار به نام ژورنالیزم و روابط عمومي در پهلوی شش پوهنځي دیگر آغاز به فعالیت نمود. پوهنځی ژورنالیزم و روابط عمومی دو دیپارتمنت دارد ۱- ژورنالیزم ۲- روابط عموميپوهنځی ژورنالیزم و روابط عمومي دارای تنظیم و مدیریت تدریس و کارکردها اداري ریس پوهنځی، معاون، امرین، مدیر تدریسی، مدیر راډیو، مدیر مطبعه، مدیر اجرایه او متعمد جنسي را دارد. همچنان پوهنځی ژورنالیزم و روابط عمومي ۱۱ تن استاد کدری دارد که رتبه ای شان پوهنیار است، از این یازده تن استادان چهارتن در جریان ماستري او چهار تن ماستری خود تکمیل کردند.پوهنځی ژورنالیزم و روابط عمومي ۳۹۷ محصل برحال دارد، از تاسیس تا حالې ۳۹۰ تن محصلان به جامعه تقدیم کردند، برای کیفیت و تنظیم تدریسي کمیته ها مختلف دارد: نصاب و کریکولم،  تنظیم پژوهش، نشرات، کیفیت ارتقا، الکترونیکی، نظم ودسپلین و کتابخانه. این پوهنځی برای کارکردهای عملی محصلان مرکز رسانه دارد که دارای ان راډیو او مطبعه شامل است.

د یپارتمنت ها:

  1. ژورنالیزم
  2.  روابط عمومی

لرلید:

به سطح کشور ومحل در عرصه یي ژورنالیزم  و روابط عمومي  پرورش دادن اشخاص با روحیه یې اسلامي، ملي ومسلکي.

رسالت:

پوهنځي ژورنالیزم و روابط عمومی تلاش میکنند تا در محدوده اې ستراتیژي ملي و اخلاقي نیروی متعهد ومتخصص رسانه ای وسازماني با مهارتهای حرفوي، پژوهشی و اموزنده کاربردي تکنالوژي مدرن تقدیم جامعه نمایند.

دیپارتمنت روابط عمومي :             

دیپارتمنت روابط عمومي یک رشته نوپا وجوان د ر جامعه است که در چوکات  پوهنځي ژورنالیزم وروابط عمومی ایجاد ګردیده است.  این دیپارتمنت کارخود در سال ۱۳۹۳ ماه میزان آغاز  کرده. مواد درسی وکارهاي اداری را بطور منظم دوام میدهد. در دوره اول ۴۰ چهل تن محصلان که از همین دیپارتمنت  با داشتن ۷ تن استادان مجرب، تمام درس های عملي ونظری خود را به فعالیت مي انجامید.

دیپارتمنت ژورنالیزم :    

 دیپارتمنت ژورنالیزم در سال ۱۳۹۳ ه ش  تأسيس گردید که در چوکات  پوهنځي ژورنالیزم وروابط عمومی ایجاد ګردیده است.  این دیپارتمنت کارخود در سال ۱۳۹۳ ماه میزان آغاز  کرده. مواد درسی وکارهاي اداری را بطور منظم دوام میدهد. در دوره اول ۳۷ تن محصلان که از همین دیپارتمنت با داشتن ۵ تن استادان مجرب، تمام درس های عملي ونظری خود را به فعالیت مي انجامید.

 

زندگینامه پوهنیار صبغت الله غورځنک

ریئس پوهنځی ژورنالیزم و روابط عمومي

پوهنیار صبغت الله غورځنګ فرزند عبدالحمید، در سال ۱۳۶۸ در دره زیبای تنگی در قریه ای دوآب، ولسوالی سیدآباد ولایت وردک متولد شد. شخص موصوف تحصیلات ابتدایی خود را در مکتب امام محمد و لیسه عالی سیدآباد به پایان رساند. وی از پوهنځی ژورنالیزم پوهنتون شیخ زاید فارغ التحصیل شد. آقای غورځنګ کار خود را به عنوان استاد  در پوهنځی ژورنالیزم پوهنتون قندهار در سال ۱۳۹۱ پس از گذراندن امتحان کادر آغاز کرد. در سال ۱۳۹۴ یک اثر علمی تحت عنوان ویرایشگر و ویراستار در رسانه نوشت. شخص موضوف در سال ۱۳۹۶ خورشیدی به ذریعه بورس  تحصیلی وارد کشور چین شد، در سال ۱۳۹۹ خورشیدي ماستری خود را در رشته ژورنالیزم و ارتباطات در پوهنتون هبی چین با موفقیت به پایان رساند. وی همچنین به عضویت دو ساله مرکز تحقیقات دانشگاه هبی را ګرفت. آقای غورځنګ در سال ۱۴۰۰ به عنوان رئیس پوهنځی ژورنالیزم و روابط عمومي پوهنتون قندهار اغاز به فعالیت کرد. وی هشت مقاله علمي منتشر کرده است که شش مقاله آنها در ژورنال های بین المللی و دو مقاله در مجلات ملی است.

نامزد پوهنیار جمیل احمد ناصری

نامزد پوهنیار جمیل احمد ناصری ، پسر شیر محمد ناصری ، نواسه ی مرحوم داکتر شاه محمد ناصری ، در سال ۱۳۷۲ هجری در ناحیه ششم شهر قندهار در یک خانواده روشنفکر متولد شد. وی تحصیلات ابتدایی خود را در ليسه عالي صوفی صاحب ذکور در شهر قندهار به پایان رساند و در سال ۱۳۸۹ ه از همان ليسه فارغ شد.   وی در امتحان کانکور با کسب نمون ۲۸۱ نمره به پوهنځی ژورنالیزم و روابط عمومی پوهنتون کندهار کامیاب شد و در سال ۱۳۹۵ سند ليسانس را در رشته روابط عمومی به دست اورد. وی پس از فارغ التحصیلی به مدت دو سال به عنوان مدرس افتخاری در پوهنځی ژورنالیزم و روابط عمومی بود و همچنان تاکنون به مدت شش ماه به عنوان  آمر دیپارتمنت ژورناليزم و برای دو نیم سال سرپرست ریاست این پوهنځی فعالیت کرده است. همچنین ، نامزد پوهنیار جمیل احمد ناصری قبل از پیوستن به کادر علمی ، از ۲۰۱۴ سپتامبر تا ۲۰۱۶ جون به عنوان تهیه کننده و نطاق اخبار با رادیو و تلویزیون هیواد کار می کرد. اقای ناصری از ۲۰۱۶ جون تا ۲۰۱۸ فبروری به حیث مسئول محتوا در رادیو کلید قندهار بود کار کرده هست. بعد ازین مدت وی برای یک سال مسئول ارتباطات و گزارشگری با OC (مشاور جانبی) UN Habitat بوده است.زبان مادری نامزد پوهنیار جمیل ناصری پشتو است و به زبان های دری ، انگلیسی و اردو نیز تسلط کامل دارد. وی سه بار جایزه دریافت کرده است. یکبار ، وی در تاریخ ۲۰۱۷ سپتامبر توسط مقام ولايت قندهار به عنوان بهترین معلم مورد تقدیر قرار گرفت. همچنین در تاریخ ۲۰۱۸ فبروری در یازدهمین سالگرد رادیو و تلویزیون بین المللی هیواد به دلیل ادامه همکاری با این گروه رسانه ای مورد تقدیر قرار گرفت. و بار سوم در سال ۲۰۱۹ می ، از طرف KJC یا مرکز روزنامه نگاران قندهار جایزه معلم سال را کسب کردند.

نامزاد پوهنيار سيد تاج محمد سيدي

سید تاج محمد سیدی ، فرزند سید محمد عیسی و نوه سید محمد عثمان ، در ناحیه پنجم شهر قندهار متولد شد، وی تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در لیسه عالي حاجی میرویس خان نیکه در قندهار در سال (۱۳۸۸ل.) به پایان رساند وی در سال (۱۳۹۵ل.) از پوهنتون قندهار فارغ التحصیل لیسانس ژورناليزم و روابط عمومی شد، وی پس درسال (۱۳۹۸ل.) به عنوان لکچرر پوهنتون کندهار منصوب شد.

 

پوهیالی سیدگلاب امینی

 پوهیالی سیدگلاب امینی فرزند گل امین در سال (۱۳۶۷) خورشیدی در یک خانواده متدین جمادخیل در قریه سالار مربوط ولسوالی سید آباد ولایت وردگ به دنیا آمده است. موصوف در سال (۱۳۸۶) از لیسه عالی خالد بن ولید فارغ و در سال (۱۳۸۷) بعد از سپری نمودن امتحان کانکور به پوهنځی ژورنالیزم پوهنتون شیخ زاید خوست راه یافت و در سال (۱۳۹۰) سند فراغت را از آن پوهنتون کسب کرد. وی در سال (۱۳۹۱) تا سال (۱۳۹۳)  به حیث مدیر عمومی آژانس باختر در ولایت پکتیکا ایفا وظیفه نمود و در اوایل سال (۱۳۹۴ ) بعد از سپری نمودن امتحان کادری به حیث استاد دیپارتمنت روابط عمومی پوهنتون کندهار به حیث استاد پوهنتون آغاز به فعالیت نمود. موصوف در اواخر سال (۱۳۹۷) از طریق بورسیه دولتی در دانشگاه علامه طباطبایی  کشور ایران  در رشته علوم ارتباطات اجتماعی تحصیل خود را در مقطع ماستری به اتمام رساند. وی فعلا مشغول تدریس در پوهنځی روابط عمومی پوهنتون کندهار میباشد.

پوهنیار مجيب الرحمن زیارمل

پوهنیار مجيب الرحمن زیارمل فرزند فضل الرحمن  که در تاریخ  دهم ماه جدی سال ۱۳۶۳ خورشیدی در یک خانواده علمی و متدین،حلیم بابا خیل   در قریه قلعه محمود، نیک پایقول مربوط ولسوالی چک ولایت  وردک دیده به جهان گشود. شخص موصوف تحصیلات ابتدایی خودرا در مکتب متوسطه نورالمدارس فرا گرفته است و دوره لیسه را در لیسه غازی گل احمد خان بابا به پایه اکمال رسانیده است. به نسبت اشتیاق و علاقه به تحصیلات عالی در سال 1384 در آزمون سراسری کانکور کشور اشتراک نموده  و به رشته   ژورنالیزم پوهنتون شیخ زاید ولایت خوست موفق گردید، بعد از فراغت از پوهنتون برای مدتی با رسانه ها  آغاز به فعالیت های خبرنگاری کرد، در تاریخ  (30/2/1392)  بعد از سپری نمودن امتحان رقابتی به حیث مدیر عمومی مکتب متوسطه حضرت عمر فاروق (رض) ایفا وظیفه نمود  و برای یک سال با اخلاص کامل در خدمت  اطفال جامعه کار نمود و در تاریخ (16/2/1393) بعد از رقابت در بست کادری  در دیپارتمنت روابط عمومی پوهنحی ژورنالیزم و ارتباطات عامه پوهنتون کندهار به حیث استاد موفق گردیده و برای مدت سه سال به حیث آمر دیپارتمنت و بعد به حیث  سرپرست  پوهنحی ژورنالیزم و ارتباطات عامه آغا به فعالیت نمود، شخص موضوف در اواخر سال 1397 خورشیدی به ذریعه بورس  تحصیلی وارد کشور ایران شد ، که تافعلا مصروف دروس دوره ماستری در دانشگاه بین المللی تهران  است.

پوهنیار عبدالطیف احمدي

پوهنیار عبدالطیف احمدي استاد دیپارتمنت روابط عمومي، پوهنځی ژورنالیزم و روابط عمومي پوهنتون قندهار درسال ۱۳۶۹ دریک خانواده متدین وروشن فکر چشم به دونیا کشوده است. تحصلات ابتدائی خویش را در لیسه امام ابوحنیفه تنګي وردګ آغاز وتا ختم دوره ثانوی خویش درهمین لیسه  درسال ۱۳۸۶  به پایان رسانیده است. درسال ۱۳۸۷ شامل پوهنځې ژورنالیزم پوهنتون شیخ زائید ګردید و درسال۱۳۹۰ موفقانه از این پوهنځی  فارغ التحصل وبه درجه لیسانس شامل ګردیده . بعد از فراغت از پوهنتون مدتی به امر اموزش وتحصیل اولاد وطن همت ورزیده وبه حیث استاد باالمقطع پوهنځې تعلیم وتربیه پوهنتون پکتیا ایفای خدمت نموده است. درسال ۱۳۹۱ بعد از سپري نمودن موفقانه امتحان رقابتي از طریق کمیسیون مستقیل اصلاحات اداري به صفت مسؤل اژانس خبري باختر در ریاست اطلاعات وفرهنګ ولایت پکتیا رسمآ تقرر حاصل نموده ومدت دوسال درآن ریاست باکمال افتخار وصداقت ایفای وظیفه نموده است ودرین مدت درکنفرانس ها، ورکشاپ ها و سمینار های مختلف در داخل کشور اشتراک نموده است. درسال ۱۳۹۴ بعد از سپري نمودن امتحان رقابتي و ارایه موفقانه کنفرانس شامل کادر علمی پوهنځی ژورنالیزم پوهنتون قندهار کردید که به اساس حکم مقام محترم وزارت تحصلات عالی به صفت استاد تقرر حاصل نموده . درسال ۱۳۹۷ با استفاده ازیک بورس انلاین رقابت ازاد تحصیلی دوره ماستری در ریشته ژورنالیزم ، عازم کشور ترکیه ګردیده که تاحال مصروف تحصل پوهنځی ژورنالیزم پوهنتون سلجوق میباشد. احمدي تاحال  دو مقاله علمی ت  در ریشته مربوطه خویش حت عناوین ( مطالعه ارتباطات معتاد شدن وتنها ماندن در رسانه های اجتماعی، و رول رسانه ها در صلحه ) به نشر رسانیده . ویک  مقاله علمی تحت عنوان  ( فچر در رادیو و راهای تصویر شدن آن ) زیر نشر  و یک جلد کتاب تحت عنوان معرفي مسؤلیت های و وظایف اساسی روابط عمومي عنقریب به چاپ خواهد رسیده.  استاد موصوف تا حال در اموزش کادر های جوان کشور تلاش ها و زحمات زیات را متحمل شده و از دربار خداوند لایزال  برای  ایشان  عمر  طولانی و موفقیت های  مزید  خواهانیم .  

پوهنیار عبدالله احساس :

پوهنیار عبدالله احساس فرزند خواجک حسین  که در   سال ۱۳۶۹ خورشیدی در یک خانواده علمی در  ولسوالی چمکنی ولایت  پکتیا دیده به جهان گشود. شخص موصوف تحصیلات ابتدایی و ثانوی خود را در لیسه چمکنی   ولایت پکتیا به پایه اکمال رسانیده است.  بعد از سپری نمودن ازمون کانکور در سال  1387 خورشیدی به رشته  ژورنالیزم  پوهنتنون  شیخ زاید ولایت خوست  موفق گردید  و در سال (1390) سند فراغت را کسب نمود  و بعداًبه نسبت اشتیاق و علاقه  خود  در سال (1392)  خورشیدی در بست کادری  در دیپارتمنت روابط عمومی پوهنحی ژورنالیزم و ارتباطات عامه پوهنتون کندهار به حیث استاد موفق گردیده و برای مدت پنچ سال  تدریس نمود،  شخص موضوف  در سال (1397) خورشیدی به ذریعه بورس تحصیلی اعزام  کشور هند شد و در سال (1399) خورشیدی پروگرام ماستری در عرصه ژورنالیزم ، در پوهنتون  بنگلور هندوستان  به اتمام رساند،  که فعلا از طریق وظیفه مقدس خویش  مصروف فعالیت های علمی برای جامعه است.